Předpisy

Nejdůležitější právní normou týkající se vrtaných studní je tzv. vodní zákon. Vodním zákonem je nazýván zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Navazují na něj další zákonya vyhlášky, jako příklad uvedeme č. 20/2002 Sb.10, vyhláška č. 393/2010 Sb.11. Porušení těchto zákonů a vyhlášek je řešeno v přestupkovém zákoně.

Hydrogeologický posudek se vám hodí také pro případ, že by po vás soused žádal náhradu za vodu, která se z jeho studny ztratila po vybudování vaší ​nové studny. V takovém případě ručí za veškeré škody hydrogeolog. Samotné stavební povolení stojí jen 300,-Kč, ale dohromady vás celé řízení může přijít na 5 až 10 tisíc. Tyto starosti můžeme také svěřit do rukou některé ze spolehlivých firem, které nabízejí stavbu studny od A do Z.

Vzdálenosti navrhované studny od zdrojů možného znečištění určuje novela vyhlášky o požadavcích na využívání území č. 501/2008 Sb. Vyhláška stanoví např. vzdálenost od pozemní komunikace (dle zákona i polní cesty) 12 m pro málo propustné prostředí a 30 m pro propustné prostředí. Takto přísné liteře nelze mnohdy vyhovět a hydrogeolog smí v odůvodněných případech povolit výjimku.